Majoittumalla tukee nuorisotyötä

Harvassa matkaparkissa voi kokeilla curlingia, mutta Oivanki on poikkeus.

Nuoriso- ja luontomatkailukeskus Oivanki on noin 20 kilometrin päässä Rukalta. Keskuksessa järjestetään erimittaisia leirejä. Majoittumalla Oivankiin tukee samalla nuorisotyötä.

Matkaparkkipaikat ovat portin jälkeen pienellä asvalttikentällä oikealla.

– Siinä on vain yksi sähköpaikka, mutta lisää löytyy ravintolan läheltä tai linja-autojen P-paikalta. Henkilökunta neuvoo asiassa, Ulla Heiskanen kertoo.

Matkailuajoneuvoja mahtuu alueelle yhteensä 20.

Matkaparkin wc:t ja suihkut löytyvät viereisestä Metso-majoitusrakennuksesta. Oivangissa pääsee myös saunaan, joka sijaitsee viereisen Elijärven rannassa.

– Majoittujille on vakiosaunavuoroja tiistai-, torstai- ja lauantai-iltaisin. Leirit saattavat aiheuttaa saunavuoroihin poikkeuksia.

Saunarannassa on talvella avanto. Yksityisvuorojakin rantasaunaan voi varata, mutta hinta on aika kova (145 euroa/1–3 tuntia).

Matkaparkkilaisten käytössä on myös kuntosali ja pelihuone, josta löytyy muun muassa biljardi ja ilmakiekko.

Valmiiseen pöytään

Matkaparkin vieressä on alueen ravintola, jonne myös yöpyminen maksetaan.

– Pääsääntöisesti ollaan avoinna kello 8–16, mutta kun talossa on ryhmiä, henkilökunta on paikalla iltayhdeksään, Heiskanen lisää.

Tällöin karavaanareillekin on tarjolla aamiaista, lounasta, päivällistä ja iltapalaa – tai ihan vain kahvilapalveluja. Ravintolan palvelut ovat aina laajimmillaan silloin, kun keskuksessa on leirejä. Viikoittain vaihtuvalta ruokalistalta löytyy runsaasti lähiruokaa.

Matkaparkista parin sadan metrin päässä on kota-alue. Puukota ja pressukota pitää varata aina erikseen. Hiihtäjille Oivangista löytyy kolmen ja viiden kilometrin vapaan tyylin ladut. Kevättalvella tehdään yhdysladut Rukalle ja Kuusamoon.

Oivanki järjestää myös retkiä lähiseudulle, esimerkiksi lumikenkäilyä Valtavaaralle. Toimistosta voi vuokrata lumikenkiä. Curlingia pääsee kokeilemaan Oivangin omalla jääradalla.

Oivanki.fi

Teksti ja kuva: Antti Henttonen

Lue myös nämä esittelyt

Sautinkari – meren ja joen rannalla

Sautinkari – meren ja joen rannalla

Sautinkarin matkailualue on jo muutamien vuosien ajan ollut SF-Caravan Sautinkari ry:n hyvässä hoidossa. Kalajoen kaupungin omistama alue oli päässyt rapistumaan, ja jopa sen sulkemista väläyteltiin.

Perinteikäs Tapion Tuvan Caravanpuisto

Perinteikäs Tapion Tuvan Caravanpuisto

Tänä kesänä 40 vuotta täyttävä Tapion Tupa monine rakennuksineen rakennettiin alusta pitäen vanhoja arvoja kunnioittaen. Vuodepaikkoja Tapion Tupa tarjoaa kesäaikaan 150.

Marjoniemi ammentaa läheltä

Marjoniemi ammentaa läheltä

Pauliina ja Matti Auvisella on kaksi yritystä. Talvella pariskunta pyörittää palvaamoa Haapajärvellä ja kesäisin leirintäaluetta Pyhäjärvellä.