Pitkäjärvi sopii moneen makuun

Toimiva ja siisti caravan-alue houkuttelee ympäri vuoden.

SF-Caravan Kokemäen Seutu ry:n Pitkäjärvi sijaitsee Pitkäjärven vapaa-aikakeskuksen kyljessä Satakunnassa. Caravan-alueella on isäntäpäivystys päivittäin toukokuun alusta syyskuun loppuun saakka ja talvella viikonloppuisin. Muulloin alueella toimitaan omatoimiperiaatteella.

Pitkäjärvellä on 160 sähköistettyä caravan-paikkaa, jotka on sijoitettu tasaiselle ja osin nurmipohjaiselle mäntymaalle.

Aluetta on kehitetty asiakkaiden tarpeiden sekä viihtyvyyden mukaan. Viime talven aikana on muun muassa tilaussaunaan tehty pintaremonttia.

– Myös mölkkykenttä on hiljattain rakennettu. Kevään aikana tulee vielä ulkokäyttöön soveltuva biljardipöytä kaikkien vierailijoiden käyttöön. Uusia suunnitelmiakin on, mutta niistä kerrotaan sitten, kun on valmista, yhdistyksen puheenjohtaja Lasse Vähä-Vahe kertoo.

Yksi alueen vetonauloista on vanhaan vaunuun tehty sauna.

– Aikoinaan vierailulla Tilkunpellossa vakoilimme heidän vaunusaunaansa, ja päätimme tehdä sellaisen myös Pitkäjärvelle. Silloin ei varmaan kukaan uskonut, millaisen suosion se tulisi saamaan. Nyt meillä on käytössä siitä jo toinen paranneltu versio.

Sesonkiaikana vaunusauna lämpiää lähes aina koko päivän. Vaunuun on saatu mahtumaan pesu-, puku- ja löylyhuone sekä terassi vilvoitteluun, ja saunan hyvistä löylyistä pääsee nauttimaan edullisesti (14 e/55 min).

Monenmoista tekemistä

Pitkäjärvellä on monenlaista tekemistä lapsille ja nuorille. Alueella on erinomainen uimaranta hyppytorneineen, ja lisäksi käytettävissä on soutuveneitä, suppilautoja, polkupyöriä ja -autoja sekä pelejä.

– Meiltä löytyy myös leikkikenttää, koripallon pelaamiseen ja muuhun sellaiseen sopiva asvaltoitu pelikenttä ja sisäpelitila pingispöytineen. Kaikki nämä harrastustilat ja -välineet kuuluvat vuorokausihintaan, eikä niiden käytöstä peritä maksuja, Vähä-Vahe lisää.

Vähä-Vahe kiittelee kausipaikkalaisia, sillä heidän ansiostaan talkoolaisia riittää ja yöpymishinta on saatu pidettyä maltillisena. Myöskään henkilömaksuja ei peritä.

– Meillä on myös otettu käyttöön uusi leimakortti, jossa yhdestä vuorokaudesta saa yhden leiman ja kuudennen leiman jälkeen saa yhden yön ilmaiseksi.

Alueemme pyörii täysin talkoovoimin, siitä suuri kiitos meidän kausipaikkalaisillemme.

Juhannuksena alue on suljettu vierailta ja alueelle pääsevät vain yhdistyksen jäsenet vieraineen.

– Tämä ratkaisu on meillä toiminut varsin hyvin. Juhannusta on vietetty vuosikausia ilman mitään suurempia ongelmia, ja pääosin kaikki vierailijat ovat olleet tyytyväisiä.

Pitkäjärvellä noudatetaan kaikissa tapahtumissa normaalihinnoittelua.

– Ainoastaan Rosvopaisteilla ruuasta veloitetaan pieni korvaus niiltä, jotka osallistuvat ruokailuun. Kesäkuussa meillä on uutuutena Possujuhlat, ja myös silloin ruokailusta peritään pieni maksu.

Suosituin Pitkäjärven tapahtumista on jo vuosikausien ajan ollut syksyllä järjestettävät Rosvopaistit.

– Silloin joudumme valitettavasti asettamaan ruokailijoiden osalta maksimimäärän, Vähä-Vahe myhäilee.

Sfckokemaki.fi

Teksti: Pirjo Kärkinen. Kuva: Harri Järvi

Lue myös nämä esittelyt

Vaunupaikkoja rannan tuntumassa

Vaunupaikkoja rannan tuntumassa

Aiemmin nimellä Meri Camping toiminut leirintäalue tunnetaan nyt nimellä Merry Camping. Reilu vuosi sitten aloittanut yrittäjäpariskunta, Maija ja Paavo Munkki, on nimenmuutoksen lisäksi tehnyt remonttia satakuntalaisalueella.

Suomen suosituimmalla hiekkarannalla

Suomen suosituimmalla hiekkarannalla

Yyterin ranta on yksi Suomen upeimmista rannoista hiekkadyyneineen. Rannalla on pituutta kuutisen kilometriä.

Siikaranta Camping meren äärellä

Siikaranta Camping meren äärellä

Porin Reposaaresta löytyy Siikaranta Camping. Uljaalla paikalla aavan meren rannalla sijaitseva alue on avoinna toukokuun alusta syyskuun loppuun.