Helppo yöparkki Viitostien vieressä

Kuusamon Portin matkaparkissa pääsee leiriytymään ravintolan pihapiiriin.

Ravintola Kuusamon Portin yhteydes­sä toimii myös matkaparkki. Yritys on perustettu vuonna 1992, mutta vaih­toi omistajaa, kun Eveleensin perhe muutti Hollannista Kuusamoon. Perhe kyllästyi lento­meluun asuessaan Amsterdamin lentokentän vieressä, joten kontrasti Kuusamon rauhaan oli melkoinen.

Vuonna 2021 yrityksen vetovastuun otti per­heen poika Justin Eveleens.

Matkaparkki toimii ravintolan ja hotellin ohessa, ja yöpymispaikan varaus ja maksu hoi­tuvat Matkaparkki.com-sivuston kautta. Paikan voi maksaa myös viereiseen ravintolaan. Tarjol­la on matkaparkkipaikkojen lisäksi kahdeksan hotellihuonetta ja kaksi mökkiä.

Yöpaikka järven rannassa

Ympäri vuoden auki olevassa matkaparkissa on kymmenen sähköpaikkaa. Avointa kenttää riit­tää useammallekin, jos verkkovirtaa ei tarvita.

Matkailuajoneuvopaikat ovat kovapohjaisel­la hiekkakentällä. Vieressä on nurmialue ja sen takana hiekkaranta. Kirkasvetinen Iijärvi on pit­kä ja kapea Iijoen latvajärvi.

Matkaparkki on aiemmin toiminut leirintä­alueena. Jäljellä on vielä vanha toimistoraken­nus, joka ei ole käytössä. Vieressä on pieni huol­torakennus, josta löytyvät vessat.

– Rakennuksen tilat olivat vielä viime kesänä heikohkossa kunnossa, mutta ne on nyt remon­toitu, Eveleens kertoo.

Lisämaksusta asiakkaat voivat käyttää ravin­tola- ja hotellirakennuksen suihkuja. Rannan sa­vusaunaan pääsee löylyihin, kun varauksen te­kee vähintään vuorokautta aiemmin.

Ravintola on avoinna kesän sesonkiaikaan joka päivä iltakymmeneen saakka, muulloin vii­konloppuisin. Asiakaspaikkoja on 60 hengelle, ja terassille mahtuu 20 asiakasta.

Ruokalistalta löytyy perinteisiä pohjoismai­sia ruokia, joissa korostetaan lähiruokaa. Tarjol­la on myös aasialaisia annoksia. Ravintolassa on myös baari sekä matkamuistomyymälä.

– Rannassa on tapahtumapaviljonki 200 hen­gelle. Paikalliset ovat toivoneet muun muassa tansseja sekä karaokea, peräkonttikirppiksiä se­kä lastentapahtumia, Eveleens lisää.

Kuusamonportti.fi

Teksti ja kuva: Antti Henttonen

Lue myös nämä esittelyt

Leirintää Rukan laaksossa

Leirintää Rukan laaksossa

Rukan matkailuvaunualueen caravan-paikat sijaitsevat rinteiden rauhallisemmalla itäpuolella, Rukan laaksoksi kutsutulla alueella. Vastaanottoja on kaksi: Ski-Inn Hotelli RukaValley ja Ski-Inn RukaVillage, jotka löytyvät molemmin puolin Rukaa.

Lapsiystävällinen leirintäalue

Lapsiystävällinen leirintäalue

Jos perheen pienimmät saavat päättää, leirintäalueeksi valikoituu Emolahti Camping Pyhäjärvellä. Sitä mieltä on ainakin alueen yrittäjä Hans Saarinen.

Ympäristöystävällinen valinta

Ympäristöystävällinen valinta

Raahen seudulla toimivan SF-Caravan Lohenpyrstö ry:n toiminta keskittyy Raahen pohjoispuolella sijaitsevalle caravan-alueelle, joka on saanut nimensä yhdistyksen mukaan. Yhdistys perustettiin syksyllä 2007, ja vuotta myöhemmin solmittiin vuokrasopimus Raahen kaupungin kanssa Mikonkarin maa-alueesta.