Leirintää nelostien ja Pohjanlahden kupeessa

Iin sijainti on pohjoiseen matkaavalle helppo, sillä alue sijaitsee aivan nelostien vierellä.

Merihelmi Camping sijaitsee aivan Poh­janlahden rannalla. Meren ulapasta sen erottaa vain kapea männikkökaistale, jo­ka suojaa aluetta peittämättä maisemaa.

Merihelmen siistin päärakennuksen sisääntulo­puolella on toimisto.

– Respan ilme on muuttunut melkoisesti, kun sen tiloihin on remontoitu pieni ravintola. Myös muissa ti­loissa ja mökeissä on tehty pientä siistimistä, alueen omistaja Ari AlaOpas kertoo.

Cafe Bar Merihelmen Pirturanta sekä vastaanotto palvelevat kesäkaudella päivittäin. Talvisaikaan mo­lemmat ovat avoinna perjantaisin ja lauantaisin kello 14–20. Vastaanoton aukiolojen ulkopuolella alueelle kirjautuminen hoituu puhelimella.

Modernit huoltotilat

Päärakennuksen toisessa päässä ovat majoittujien huoltotilat, ja keskeltä rakennusta meren puolella löy­tyvät siistit wc- ja suihkutilat. Keittiössä on hyvä va­rustelu pyykinpesukoneesta lähtien. Alueella on myös kemssan tyhjennys.

Toisessa päässä rakennusta on tilava ja moderni sähkösauna ja pienempi perhesauna. Kesäl­lä käytössä on myös rantasauna. Alueel­la on oma uimaranta ja rantasaunan edustalla pieni uimapoukama.

Alueella on 30 matkailuajoneu­vopaikkaa, jotka kaikki ovat kova­pohjaisella hiekkamaalla tai kalliol­la. Osa paikoista on avoimemmalla kentällä heti rannan tuntumassa, ja osaa suojaavat mäntypuut.

Merihelmi Campingissa on aivan rannan tuntumassa kolme rantamökkiä, joiden terassilta on suora merinäkymä. Mö­keissä on kaksi makuuhuonetta, tupakeittiö sekä wc ja suihku. Näiden lisäksi löytyy seitsemän kahden hen­gen leirintämökkiä kesäkäyttöön. Rantamökkien ta­kana on kolme talviasuttavaa kuuden hengen rivita­loa, joissa jokaisessa oma sauna ja terassi.

Tekemistä pihalla ja meren jäällä

Leirintäalueen keskellä on lasten leikkipaikka. Liuku­mäki ja kiipeilyteline toimivat talvellakin. Hiekkarannan äärellä on lasiseinin suojattu gril­lipaikka sekä avokatos, joka on pää­osin käytössä kesäaikaan. Talvella rannasta on hyvä lähteä meren jääl­le suksimaan, moottorikelkkaile­maan tai pilkille.

Lähin isompi taajama on Iin kylä 22 kilometriä etelään suuntaan. Ii oli jo 1300-luvulla tärkeä kauppa- ja mark­kinapaikka, ja kylän kulttuurimaisema­tien varrella on useita vanhoja rakennuksia.

– Leirintäalue Iin Sillat on toiminut samalla paikal­la jo vuodesta 1961. Meidän hoidossamme leirintäalue on ollut vuodesta 2023, Ala-Opas lisää.

Iin Siltojen alueella toimii A-oikeuksin varusteltu ravintola, jossa on 60 asiakaspaikkaa ja terassilla sa­ta. Kesällä ravintola on avoinna päivittäin, ja talvella se toimii tilausravintolana.

Ympärivuotisia matkailuajoneuvopaikkoja on 35, ja sisämajoitustilaa löytyy useammalle kymmenelle.

Camping-merihelmi.fi

Teksti ja kuva: Antti Henttonen

Lue myös nämä esittelyt

Erähenkisen tukikohta lähellä Norjaa

Erähenkisen tukikohta lähellä Norjaa

Kun jatkaa matkaa Enontekiön Hetan kirkonkylältä pohjoiseen, ohitetaan havupuuraja ja jäljellä on vain matalaa risukkoa. Täällä Suomen ”olkapäällä” tuntee olevansa keskellä ei mitään.

Tilava ja hieno alue Etelä-Lapissa

Tilava ja hieno alue Etelä-Lapissa

SF-Caravan Länsi-Pohja ry:n Mellajärvi, joka tunnetaan myös nimellä Mella, sijaitsee luonnonkauniin Mellajärven ran­nalla. Neljän hehtaarin kokoiselle alueelle mahtuu 250 matkailuajoneuvopaikkaa, joissa kaikissa on säh­kökaappi.

Kahden joen risteyksessä

Kahden joen risteyksessä

SF-Caravan Napapiiri ry:n puheenjohtaja ihastui itse Ryynäsenniemeen ensi näkemällä. – Ensivisiitistä alkaen olemme olleet täällä kausipaikalla, Heikki Saarinen kertoo.