Viiden tähden leirintää Suomenlahden rannalla

Kaiken aikaa uudistuvan Santalahti Resortin alueelta löytyy huvila, saunamaailma sekä nyt myös uusi frisbeegolf-rata.

Heti alueen portilla on Ravintola Bistro Santalahti, jossa toimii myös alueen vastaanotto. Minimarketista löytyy grillattavaa, naposteltavaa ja juotavaa.

Ympäri vuoden avoinna olevassa Bistrossa on 400 asiakaspaikkaa. Tila on varattavissa yksityiskäyttöön. Lämmitettävän Meripaviljongin katto ja seinät ovat avattavat, ja siellä on esiintymislava tekniikoineen.

– Ruokalistalta löytyy pikkusnacksia, isoja hampurilaisia ja salaatteja. Koirille on oma ruokalista, kertoo Santalahti Resortin Katriina Halles-Markkola.

Santalahti Resortin mökkitarjonta on laaja sekä kokonsa että varustetasonsa puolesta. Pienimmät glamping-mökit ovat kahdelle tai neljälle hengelle. Santa Glass Villoissa on mahtavat maisemat, sillä niissä on peräti kolme lasiseinää sekä terassilla oma yksityinen ulkoporeallas. Luksushuoneistoihin mahtuu kymmenen henkeä ja Villa Aavaan 18.

Kolme erityyppistä leiriytymisaluetta

Santalahden caravan-paikat kasvoivat aikanaan kahdella uudella alueella. Alkuperäisten paikkojen taakse rinteeseen rakennettiin uusi alue, ja toimiston ja ravintolarakennuksen viereen syntyi toinen alue.

Sähköllisiä matkailuajoneuvopaikkoja löytyy nykyisin kaiken kaikkiaan 120, joista 70 on varustettu kaapeliverkon digiliitännällä. Netin kautta ennakkovarattavia asfaltoituja paikkoja on noin sata. Nurmialueen paikat täytetään saapumisjärjestyksessä.

Asfaltoiduista vaunupaikoista useimmat ovat läpiajettavia taskuja. Uuden alueen laidalla on huoltorakennus, josta löytyvät siistit ja modernit vessat ja suihkut sekä tiskipaikka.

Vanhin alue on kesäkäytössä. Vaunupaikkojen vierellä on kumpuilevaa metsäistä aluetta telttailijoille. Vanhimman alueen kesähuoltorakennuksesta löytyy vessojen ja suihkujen lisäksi keittiötilat, joita etenkin telttailijat käyttävät. Santalahti Resortin alueelta löytyy myös tv-huone.

– Grillaukseen on katos ja kaksi grillikotaa sekä lisäksi yleisiä grillipaikkoja uimarannalla. Puita saa ilmaiseksi alueelta, Halles-Markkola kertoo.

Saunamaailma ja liikunnan riemua

Santalahden rantarinteessä on erilaisia saunoja, kuten muun muassa luolasavusauna. Santa Glass -saunassa on lasikatto ja suihku sisällä. Sen kupeeseen upean merimaiseman äärelle on juuri valmistunut mahtava lämminvesiallas.

Hienohiekkaisen rannan tuntumassa on perhesaunoja, jotka ovat iltaisin tilaussaunoja mutta kesäaamuisin kaikkien leiriytyjien vapaasti käytettävissä.

Santalahti Resortin respasta voi vuokrata muun muassa suppilautoja ja fatbikeja. Respan vieressä rantametsikössä on hieno minigolfrata.

– Viimeisimpänä uutuutena löytyy frisbeegolf. Rata on aktiivikiekonheittäjien suunnittelema.

Mielenkiintoinen ja vaihteleva rata kiertää mäntykangasmetsässä, kallioilla ja merenrannan avomerimaisemissa. Väylillä on suurehkoja korkeuseroja ja valtavia siirtolohkareita. Premium Disc Golf Santalahdessa on 18 väylää ja 36 koria sekä puttausharjoitusalue.

Santalahti.fi

Teksti ja kuva: Antti Henttonen

Lue myös nämä esittelyt

Leppoisaa leirintää Mustaniemessä

Leppoisaa leirintää Mustaniemessä

Mustaniemen leirintäalueelle saavuttaessa näkyviin tulee kaksi pitkähköä, asuintalon näköistä rakennusta. Paikka on sotien jälkeen rakennettu Suomen armeijan upseerien asunnoiksi.

Suurehko ja toimiva alue

Suurehko ja toimiva alue

Purhoon tullaan hauskan metallisen portin läpi. Portin jälkeen tulee näkyviin hyvin hoidettu alue, kuten SF-Caravanin jäsenalueet yleensä ovat.

Parasta Purhoa

Parasta Purhoa

SF-Caravan Kymenlaakso ry:n omistamalla alueella Purhossa näkee talkootyön mahdin. Menneen talven lumien alta paljastuu hiljalleen kodikas ja viihtyisä leirintäalue, jolla asiakas on ykkönen.