
Otalahden Bornholm oli vielä 1800-luvulla saari, ja lahti toimi purjealusten satamana. Kasvu lomakeskukseksi alkoi 1950-luvulla, kun Otalahdesta suunniteltiin kansanpuisto.
Alue on kehittynyt voimakkaasti sen jälkeen, kun sen otti hoitaakseen monitoimimies Riku Räsänen.
Poroholman caravan-alue on vehreää puistomaista aluetta, jonka pohjana on hyväkuntoinen nurmikko. Tiet ovat asvalttia. Alueen toimisto löytyy keskemmällä aluetta rannan keskusaukiolta.
Alueella on yhteensä 130 matkailuajoneuvopaikkaa. Porttirakennuksen edustalla on laadukkaita ajoneuvopaikkoja, joiden alustat on laatoitettu ja välit nurmikkoa. Aivan merenlahden rantaankin pääsee. Rannassa paikat ovat tasaista nurmikkoa, ja paikan voi valita vapaammin huomioiden kuitenkin turvavälit.
Uudemmalla rantaan pengerretyllä laajennuksella on vähemmän puustoa, ja siellä pääseekin nauttimaan koko päivän auringosta.
Kaksi huoltorakennusta
Keskellä aluetta kohoaa hauska vanha porttirakennus, jonka kaarimaisen tunnelin läpi vie ajotie. Rakennuksen harjalla on pieni kellotorni. Sen kahta puolta on huoltotiloja: vessoja, suihkuja sekä pyykkäystilat ja keittiöt ruokailutiloineen. Alueella on myös toinen tasokas huoltorakennus.
Merenlahdella yleistä uimarantaa vastapäätä on saunarakennus. Rannassa on terassit ja hienohiekkainen uimaranta. Kesäaikaan saunassa on yleisiä miesten ja naisten vuoroja aamusta iltaan – iltapäivän tunnin huoltotaukoa lukuun ottamatta.
Toisessa päässä saunarakennusta on tilaussauna, jonka yhteydessä on suuri kabinetti. Saunoissa ei ole anniskelua, mutta omien juomien tuonti on sallittua. Saunarakennuksen läheisyydessä on alueen grillikatos.
Monipuoliset ravintolat ja terassit
Ravintolapalveluita Poroholmassa on riittämiin. Ruorimiehen kahvilassa on mukava aurinkoinen terassi ja näkymät merelle. Rannassa kelluu vanha purjealus Marita, jonka kannella on mukava terssiravintola Captain Jack´s. Ruokalistalta löytyy muun muassa burgereita ja salaattia.
Brygä Cafe & Grill tarjoaa perinteistä grilliruokaa. Alueelta löytyy tietenkin myös jäätelökioski. Lahden pohjukassa uimarannan lähellä on kesäravintola, joka on sisustettu värikkäästi rantabaarihenkiseksi.
Niemen harjanteella kohoaa huvilarakennus Augustin. Paviljonki toimii nykyisin majatalona. Muuta majoitustilaa on monipuolisesti pienemmistä mökeistä suurempiin huviloihin ja rivitaloon, telttailijoita unohtamatta.
– Poroholman naapurissa on erilaisia urheilualueita, kesäteatteri sekä juuri uusittu maauimala. Allas on lapsiystävällinen, koska syvyyttä on vain 1,2 metriä, Riku Räsänen opastaa.
Vanhaa kaupunkia pääsee kätevästi katsastamaan Kake Kaupunkijunalla, joka ajaa samalla siellä opastetun kierroksen. Poroholmasta voi myös vuokrata kaupunkipyöriä. Leirintäalueen vierestä pääsee Petäjäksen luontopoluille.
– Rauman saaristokuljetuksen aluksien lähtösatama on nykyisin kilometrin päässä Poroholmasta. Laivalla on mahdollisuus päästä muun muassa Kuuskajaskarin sotilassaarelle ja Kylmäpihlajan majakkasaarelle, Räsänen lisää.
Teksti ja kuva: Antti Henttonen